Wrzos, lilia i lawenda


dekoracje w stylu prowansalskimChcesz przenieść urok sennych prowansalskich miasteczek do swojego domu? Marzy Ci się urocze mieszkanie w tonacjach bieli, błękitu i fioletu, ozdobione przedmiotami rodem z Prowansji? Przedstawiamy asortyment KOKO & BOUQUET, a w nim niebanalne, prześliczne dekoracje w stylu prowansalskim. Otaczając się pięknymi, pastelowymi obrazami, bielonymi meblami i haftowanymi poduszkami, podając gościom jedzenie w pięknych naczyniach czy rozsuwając zasłony z motywem lawendy, możesz poczuć się jak w ciepłym, śródziemnomorskim klimacie typowym dla francuskich Alp. Poniżej zamieściliśmy wyselekcjonowane wyroby typowe dla tamtych regionów, posiadające unikalny design. Takich unikatów jakich nie posiada prawie żaden sklep prowansalski w Polsce.
H2: Dekoracje prowansalskie


Prowansja jest śródziemnomorską krainą, usytuowaną na południowym wchodzie Francji. Znajduje się na wschód od Rodanu i do niej należy południowa część francuskich Alp. Znamienne dla tamtejszych rejonów są sielskie, słoneczne krajobrazy z domostwami oplecionymi liśćmi bluszczu lub wina, surowe, drewniane, solidne meble oraz wielkie połacie pól i winnic. Symbolem Prowansji jest lawenda, stąd tak wiele dekoracji prowansalskich z lawendowym motywem.


Styl prowansalski ma wielu miłośników w Polsce. To dla nich przygotowaliśmy gamę pięknych, delikatnych artykułów, przywodzących na myśl sielski, prowincjonalny klimat Prowansji. Mamy tu tekstylia, naczynia, lustra, oprawy oświetleniowe i mnóstwo innych wyrobów o funkcji praktycznej i estetycznej. W stylowych doniczkach możesz zasiać prowansalskie zioła: bazylię, oregano, cząber, rozmaryn, tymianek i poczuć w nozdrzach południowofrancuskie zapachy.


dekoracje prowansalskieW niespiesznym trybie życia wśród słonecznych, prowansalskich winnic i pól lawendy jest pewna francuska mądrość, kwitująca wszystko słowami: C’est la vie! Niezależnie od wszystkiego, mieszkańcy Prowansji będą pić kawę na tarasie, zakąszając ją croissantami. Spokój, harmonia i afirmacja życia – takie wrażenia z śródziemnomorskich rejonów południowej Francji przywożą turyści. Na długo w ich pamięci zostaje pagórkowaty horyzont, skalista ziemia i niepowtarzalna, kamienna architektura z wszechobecnymi niebieskimi lub zielonymi okiennicami z drewna. Typowe miasteczko w Prowansji obfituje w zabytkowe kościoły, fontanny, urocze knajpki gdzie wieczorem spotykają się przyjaciele, by pogawędzić przy lampce wina. Typowy sklep prowansalski oferuje naturalne produkty w gustownych opakowaniach z lnu i sznurka konopnego. Z kolei typowe, piaskowate, jasne domy z solidnego kamienia otoczone zielenią to smak sam w sobie. A wnętrza – coś wspaniałego. Prostota, naturalność, wygoda, estetyka – tak można podsumować zarówno mieszkania w kamieniczkach prowansalskich miasteczek, jak i jednorodzinnych domach daleko od czegokolwiek. Przeważa w nich biel oraz jasne odcienie błękitu, zieleni, fioletu. Kompozycja jest wyważona, bez egzaltacji i przesady. Dekoracje prowansalskie ograniczają się właściwie do obrazów, doniczek z bazylią, oregano, tymiankiem i lawendą oraz przedmiotów codziennego użytku – koniecznie w jasnych barwach, najczęściej z drewna bielonego farbą. Żyjąc w takim otoczeniu ma się wrażenie, że nieuchronność losu (C’est la vie – takie jest życie) nie może przeszkodzić w cieszeniu się drobiazgami i małymi przyjemnościami. Namiastkę beztroskiej Prowansji można stworzyć, aranżując salon po ichniejszemu. Wówczas nietrudno o odpoczynek, pełne zrelaksowanie i dystans do ponurej polskiej rzeczywistości.


Dekoracje prowansalskie namiastką słonecznej Prowansji


sklep prowansalskiUrządzając salon, kuchnię, łazienkę, kawiarnię lub restaurację w stylu prowansalskim, pamiętaj o tym, by efekt był wygodny, swojski, a jednocześnie delikatny i elegancki. Zaleca się jasne ściany – szare, białe, błękitne, liliowe. Jednolite lub w delikatne pasy. Podłoga pozostawia wiele swobody – dobrym wyborem są zarówno panele i parkiety, jak i kafelki (zwłaszcza z terakoty). Meble typowe dla tego stylu to zazwyczaj białe, nieco frywolne a przy tym szykowne konstrukcje, opcjonalnie posiadające dyskretne ornamenty, zaokrąglenia, wypukłości. Świetnie sprawdzają się tutaj antyki poddane profesjonalnemu redesignowi, odświeżone i bielone specjalistycznym preparatem.


Aranżacja w tym stylu otwiera szereg możliwości osobom o zdolnościach manualnych. Mogą wydziergać, uszyć, wyciąć lub ulepić urocze dodatki do salonu, łazienki i kuchni. Zwłaszcza miłośniczki decoupage będą w swoim żywiole, zdobiąc puzderka, pudełeczka, wazoniki a nawet sprzęty codziennego użytku. Trudno jednak przemienić przedmioty zupełnie bez wdzięku w takie, które pasują do aranżacji wzorowanej na Prowansji. Nie unikniemy konieczności zakupu gotowego wyposażenia.
Przedmioty i dekoracje w stylu prowansalskim oferuje np. sklep KOKO & BOUQUET ze stroną koko24.pl. Asortyment podzielono wedle kategorii: MEBLE, LAMPY/LAMPIONY, OZDOBY, PORCELANA, SZTUĆCE, INNE. To wyselekcjonowane artykuły wysokiej jakości, które pozwolą stworzyć spójną, piękną i uroczą kompozycję wnętrza niczym w filmie „Dobry rok” z Marion Cotillard i Russellem Crowe.
Aranżuj, zestawiaj, baw się – C’est la vie!